BWCS0029282127NK00
DigiKey Part Number
553-BWCS0029282127NK00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS0029282127NK00
Description
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD
Detailed Description
27 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 130mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
55 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)