BWCS00161008R33G00
DigiKey Part Number
553-BWCS00161008R33G00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWCS00161008R33G00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWCS00161008R33G00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS00161008R33G00
Description
FIXED IND 330NH 100MA 3.89 OHM
Detailed Description
330 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 3.89Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
3.89Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
900MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)