BWCS00161008R27J00
DigiKey Part Number
553-BWCS00161008R27J00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWCS00161008R27J00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWCS00161008R27J00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS00161008R27J00
Description
FIXED IND 270NH 170MA 2.8 OHM
Detailed Description
270 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 170 mA 2.8Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
24 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
900MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)