BWCS0016100810NK00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 130mOhm Max 0603 (1608 Metric)
BWCS0016100810NK00
DigiKey Part Number
553-BWCS0016100810NK00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS0016100810NK00
Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
31 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)