BWCS001207078N7K00
DigiKey Part Number
553-BWCS001207078N7K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS001207078N7K00
Description
FIXED IND 8.7NH 480MA 200 MOHM
Detailed Description
8.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 200mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
18 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)