BWCS001207075N6J00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
5.6 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 760 mA 83mOhm Max 0402 (1005 Metric)
BWCS001207075N6J00
DigiKey Part Number
553-BWCS001207075N6J00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS001207075N6J00
Description
FIXED IND 5.6NH 760MA 83 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
83mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)