BWCS0012070711NJ00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
11 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 640 mA 120mOhm Max 0402 (1005 Metric)
BWCS0012070711NJ00
DigiKey Part Number
553-BWCS0012070711NJ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BWCS0012070711NJ00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BWCS0012070711NJ00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCS0012070711NJ00
Description
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
24 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.68GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)