BWCM001107059N0JH8
DigiKey Part Number
553-BWCM001107059N0JH8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCM001107059N0JH8
Description
FIXED IND 9NH 1.42A 70 MOHM SMD
Detailed Description
9 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.42 A 70mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)