BWCM001107055N6BL8
DigiKey Part Number
553-BWCM001107055N6BL8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCM001107055N6BL8
Description
FIXED IND 5.6NH 1.77A 40 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.77 A 40mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)