BWCM001107055N0CL8
DigiKey Part Number
553-BWCM001107055N0CL8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWCM001107055N0CL8
Description
FIXED IND 5NH 1.77A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.77 A 40mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
32 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)