BSPQ000603042N9C00
DigiKey Part Number
553-BSPQ000603042N9C00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSPQ000603042N9C00
Description
FIXED IND 2.9NH 600MA 120 MOHM
Detailed Description
2.9 nH Unshielded Thin Film Inductor 600 mA 120mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)