BSPQ000603042N1B00
DigiKey Part Number
553-BSPQ000603042N1B00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BSPQ000603042N1B00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BSPQ000603042N1B00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSPQ000603042N1B00
Description
FIXED IND 2.1NH 600MA 120 MOHM
Detailed Description
2.1 nH Unshielded Thick Film Inductor 600 mA 120mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)