BSPQ000603041N7C00
DigiKey Part Number
553-BSPQ000603041N7C00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSPQ000603041N7C00
Description
FIXED IND 1.7NH 800MA 70 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.7 nH Unshielded Thin Film Inductor 800 mA 70mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.43mm)