BSCY00160808100MCP
DigiKey Part Number
553-BSCY00160808100MCPTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BSCY00160808100MCPCT-ND - Cut Tape (CT)
553-BSCY00160808100MCPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSCY00160808100MCP
Description
FIXED IND 10UH 90MA 900 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Multilayer Inductor 90 mA 900mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0603
Inductance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)