BSCH001608085N6S00
DigiKey Part Number
553-BSCH001608085N6S00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BSCH001608085N6S00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BSCH001608085N6S00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSCH001608085N6S00
Description
FIXED IND 5.6NH 600MA 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 600 mA 180mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)