BSCH001005053N6SCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 218.283
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
3.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 400 mA 150mOhm Max 0402 (1005 Metric)
BSCH001005053N6SCS
DigiKey Part Number
553-BSCH001005053N6SCSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSCH001005053N6SCS
Description
FIXED IND 3.6NH 400MA 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.1GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)