BPXX00060625331M00
DigiKey Part Number
553-BPXX00060625331M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPXX00060625331M00
Description
FIXED IND 330UH 390MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Inductor 390 mA 2Ohm Max 2424 (6060 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
260mA
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)