BPSF001313752R7T00
DigiKey Part Number
553-BPSF001313752R7T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSF001313752R7T00
Description
FIXED IND 2.7UH 7A 9.4 MOHM SMD
Detailed Description
2.7 µH Shielded Inductor 7 A 9.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
9.4mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)