BPSF00131355150M00
DigiKey Part Number
553-BPSF00131355150M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSF00131355150M00
Description
FIXED IND 15UH 3.9A 25.9 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 3.9 A 25.9mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
DC Resistance (DCR)
25.9mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)