BPSF000707551R5T00
DigiKey Part Number
553-BPSF000707551R5T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSF000707551R5T00
Description
FIXED IND 1.5UH 4A 17.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 4 A 17.4mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
17.4mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A