BPSC00101140471T00
DigiKey Part Number
553-BPSC00101140471T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSC00101140471T00
Description
FIXED IND 470UH 1.6 OHM SMD
Detailed Description
470 µH Shielded Inductor 1.6Ohm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA