BPSC00101140471M00
DigiKey Part Number
553-BPSC00101140471M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSC00101140471M00
Description
FIXED IND 470UH 1.6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Inductor 1.6Ohm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
600mA