BPDH000404122R2T00
DigiKey Part Number
553-BPDH000404122R2T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPDH000404122R2T00
Description
FIXED IND 2.2UH 1.15A 143 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 1.15 A 143mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
143mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)