BPCF00131355152K00
DigiKey Part Number
553-BPCF00131355152K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00131355152K00
Description
FIXED IND 1.5MH 480MA 1.73 OHM
Detailed Description
1.5 mH Shielded Inductor 480 mA 1.73Ohm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
290mA
DC Resistance (DCR)
1.73Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)