BPCF00131355102M00
DigiKey Part Number
553-BPCF00131355102M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00131355102M00
Description
FIXED IND 1MH 600MA 1.12 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Inductor 600 mA 1.12Ohm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
340mA
DC Resistance (DCR)
1.12Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)