BPCF00070732681K00
DigiKey Part Number
553-BPCF00070732681K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00070732681K00
Description
FIXED IND 680UH 160MA 3.15 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µH Shielded Inductor 160 mA 3.15Ohm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
160mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.15Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)