BMQA000606304R7MA1
DigiKey Part Number
553-BMQA000606304R7MA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMQA000606304R7MA1
Description
FIXED IND 4.7UH 6A 22 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6 A 22mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)