BKPB002520104R7TA6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 1 A 140mOhm 1008 (2520 Metric)
BKPB002520104R7TA6
DigiKey Part Number
553-BKPB002520104R7TA6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BKPB002520104R7TA6
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 140 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
300mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
140mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
3 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)