BKPB002016102R2TA2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1 A 130mOhm 0806 (2016 Metric)
BKPB002016102R2TA2
DigiKey Part Number
553-BKPB002016102R2TA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BKPB002016102R2TA2
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
400mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
3 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)