BKPB002016102R2MA2
DigiKey Part Number
553-BKPB002016102R2MA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BKPB002016102R2MA2CT-ND - Cut Tape (CT)
553-BKPB002016102R2MA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BKPB002016102R2MA2
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 1 A 130mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
400mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
3 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)