BBSJ00100505601Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 18.009
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 88.639
Datasheet
Abracon LLC
Cal-Chip Electronics, Inc.
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
INPAQ Technology Co., Ltd
TDK
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 600mOhm
BBSJ00100505601Y00
DigiKey Part Number
553-BBSJ00100505601Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBSJ00100505601Y00
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
600mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz