BBPY00160808800Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3.750
Datasheet
Parametric Equivalent
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
Signal Transformer
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Walsin Technology Corporation
80 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.5A 50mOhm
BBPY00160808800Y00
DigiKey Part Number
553-BBPY00160808800Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-BBPY00160808800Y00CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBPY00160808800Y00
Description
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2.5A
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
80 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)