BBPY00060303241Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 27.792
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 10.965
Datasheet
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
240 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 350mA 400mOhm
BBPY00060303241Y00
DigiKey Part Number
553-BBPY00060303241Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBPY00060303241Y00
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
350mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz