BBNQ00160808301Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 78.614
Datasheet
Parametric Equivalent
Fair-Rite Products Corp.
In Stock: 739
Datasheet
Max Echo
In Stock: 7.989
Max Echo
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
TDK
TDK
Walsin Technology Corporation
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 400mA 400mOhm
BBNQ00160808301Y00
DigiKey Part Number
553-BBNQ00160808301Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBNQ00160808301Y00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
400mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
400mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz