AWVS00808040330M00
DigiKey Part Number
553-AWVS00808040330M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-AWVS00808040330M00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-AWVS00808040330M00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWVS00808040330M00
Description
FIXED IND 33UH 2A 110 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Inductor 2 A 110mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.3A