AWVS005050201R5M00
DigiKey Part Number
553-AWVS005050201R5M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWVS005050201R5M00
Description
FIXED IND 1.5UH 3.1A 26 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 3.1 A 26mOhm 2020 (5050 Metric)
DC Resistance (DCR)
26mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2020
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)