AWVF00505020150M00
DigiKey Part Number
553-AWVF00505020150M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWVF00505020150M00
Description
FIXED IND 15UH 1.2A 195 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 1.2 A 195mOhm 2020 (5050 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
195mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2020
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)