AWVF004040154R7M00
DigiKey Part Number
553-AWVF004040154R7M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWVF004040154R7M00
Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 100 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 1.8 A 100mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)