AWVC00201612150T00
DigiKey Part Number
553-AWVC00201612150T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWVC00201612150T00
Description
FIXED IND 15UH 400MA 900 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 400 mA 900mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
430mA
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)