AWHP0016100891NH00
DigiKey Part Number
553-AWHP0016100891NH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHP0016100891NH00
Description
FIXED IND 91NH 440MA 580 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 440 mA 580mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
580mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.65GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
150 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)