AWHP0011070616NH00
DigiKey Part Number
553-AWHP0011070616NH00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWHP0011070616NH00
Description
FIXED IND 16NH 850MA 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 850 mA 150mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)