AWCS001610088N2G00
DigiKey Part Number
553-AWCS001610088N2G00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS001610088N2G00
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 109 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 109mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
109mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
28 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)