AWCS001610084N7G00
DigiKey Part Number
553-AWCS001610084N7G00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS001610084N7G00
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 116 MOHM
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 116mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
116mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)