AWCS001610081N8B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1.8 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 45mOhm Max 0603 (1608 Metric)
AWCS001610081N8B00
DigiKey Part Number
553-AWCS001610081N8B00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS001610081N8B00
Description
FIXED IND 1.8NH 700MA 45 MOHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12.5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)