AWCS0016100810NJ00
DigiKey Part Number
553-AWCS0016100810NJ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
553-AWCS0016100810NJ00CT-ND - Cut Tape (CT)
553-AWCS0016100810NJ00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS0016100810NJ00
Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Detailed Description
10 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 130mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
31 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)