AWCS001207072N4K00
DigiKey Part Number
553-AWCS001207072N4K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS001207072N4K00
Description
FIXED IND 2.4NH 790MA 68 MOHM
Detailed Description
2.4 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 790 mA 68mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10.5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)