AWCS001207071N3B00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1.3 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 640 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
AWCS001207071N3B00
DigiKey Part Number
553-AWCS001207071N3B00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS001207071N3B00
Description
FIXED IND 1.3NH 640MA 140 MOHM
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)