AWCS0012070711NG00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
11 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 640 mA 120mOhm Max 0402 (1005 Metric)
AWCS0012070711NG00
DigiKey Part Number
553-AWCS0012070711NG00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCS0012070711NG00
Description
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
24 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.68GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)