AWCM0016100824NJ00
DigiKey Part Number
553-AWCM0016100824NJ00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWCM0016100824NJ00
Description
FIXED IND 24NH 500MA 210 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 210mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
3.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)