ASCH0010050518NJCP
DigiKey Part Number
553-ASCH0010050518NJCPTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-ASCH0010050518NJCPCT-ND - Cut Tape (CT)
553-ASCH0010050518NJCPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASCH0010050518NJCP
Description
FIXED IND 18NH 300MA 360 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 nH Shielded Multilayer Inductor 300 mA 360mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
360mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.2GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)